• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

Aktualności Wood-Mizer

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE NARZĘDZIA DO CIĘCIA?

18 kwietnia 2019

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE NARZĘDZIA DO CIĘCIA?
Im więcej w naszym warsztacie maszyn do cięcia, tym częściej stajemy przed dylematem, jakie narzędzia do nich wybrać, czym się kierować dokonując wyboru i skąd mieć pewność, że dane narzędzie będzie nam dobrze służyć. Wybierając narzędzia tnące do naszych urządzeń, powinniśmy wziąć pod uwagę aspekty takie jak rodzaj używanych w naszym zakładzie maszyn, rodzaj obrabianego materiału, uzyskiwane produkty końcowe, średni dobowy czas pracy maszyny czy różnorodność używanych urządzeń.  

Niezależnie od tego, na ilu i jakich maszynach pracujemy, warto wybierać narzędzia tnące o wysokiej jakości i wytrzymałości. Wbrew pozorom nie muszą one być dużo droższe, niż inne. Dobrym przykładem są narzędzia marki Wood-Mizer, które charakteryzują się wyjątkowo wysoką trwałością i wydajnością dzięki zastosowaniu najwyższej jakości niemieckiej i szwedzkiej stali oraz zaawansowanemu technologicznie procesowi produkcji, a ich cena nie odbiega od średniej rynkowej. 
Piły tarczowe

Wybierając piły tarczowe do wielopił, pilarek, formatówek, pilarek kątowych czy maszyn typu LUCAS warto zastanowić się nad tym, do jakiego cięcia i jakiego materiału będziemy je wykorzystywać. Piły do cięcia wzdłużnego mogą różnić się od pił do cięcia poprzecznego nie tylko liczbą zębów, ale także ich kształtem czy profilem, jak również budową samej piły. Piła tarczowa powinna być także dostosowana do twardości i poziomu wilgotności obrabianego drewna. Warto zwrócić uwagę na to, że część producentów, jak np. Wood-Mizer oferuje piły tarczowe, które można wykorzystywać jednocześnie do cięcia wzdłużnego, jak i poprzecznego, do drewna miękkiego i twardego, suchego oraz mokrego. Narzędzia te okazują się szczególnie przydatne w mniejszych warsztatach oraz zakładach, w których obrabia się różne gatunki i rodzaje drewna na wielu różnych urządzeniach.

Na szczególną uwagę zasługują piły czernione do wielopił, wykonywane w specjalnej technologii, polegającej na pokrywaniu ich dodatkową warstwą antyadhezyjną. Jest to powłoka ochronna, która zapobiega przywieraniu trocin, jak i zmniejsza współczynnik tarcia, co w konsekwencji zapobiega przegrzewaniu się narzędzia i wydłuża jego żywotność.


Piła tarczowa Wood-Mizer czerniona do wielopił, do cięcia drewna twardego


Piła tarczowa Wood-Mizer do cięcia poprzecznegoPiła tarczowa Wood-Mizer do cięcia wzdłużnegoPiła tarczowa Wood-Mizer do cięcia wzdłużnegoNoże do strugarek i głowic frezowych

Wybór noży strugających i frezujących jest szczególnie duży. Sam Wood-Mizer ma w ofercie ponad 70 rodzajów noży do strugarek i frezarek. Dokonując wyboru, powinniśmy kierować się przede wszystkim rodzajem urządzenia, na którym pracujemy. Wpływa to na wybór podstawowych parametrów noża jak jego wysokość, długość i grubość. Warto jednak zastanowić się dłużej nad określeniem rodzaju drewna, które obrabiamy. Noże HSS ze stali szybkotnącej świetnie sprawdzają się w obróbce drewna miękkiego i średniotwardego. Jeśli pracujemy z gatunkami tropikalnymi, bardzo twardymi, warto wybrać narzędzia HW z nakładkami z węglików spiekanych, które gwarantują najwyższą jakość cięcia nawet najtwardszych gatunków. Jeśli natomiast obrabiamy przede wszystkim miękkie drewno, świetnym wyborem będą noże CR13, które charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Noże Wood-Mizer do strugarekZestaw narzędzi do strugarko-frezarek Wood-Mizer
Piły trakowe

Podczas dokonywania wyboru pił trakowych warto pamiętać przede wszystkim o tym, że mogą być one produkowane z różnych rodzajów stali. Większość producentów oferuje piły trakowe wykonane ze stali uniwersalnej. Ich zaletą jest przystępna cena, która zwykle idzie w parze z dobrą jakością. Jeśli jednak przecieramy przede wszystkim twarde gatunki drewna, warto zastanowić się nad wyborem pił produkowanych ze stali charakteryzującej się szczególną wytrzymałością i odpornością, jak na przykład piły ze stali Uddeholm, które oferuje Wood-Mizer. Warto w tej sytuacji rozważyć także wybór pił trakowych pokrywanych w procesie produkcji warstwą chromu, która zwiększa żywotność narzędzia i poprawia jakość cięcia twardego drewna. 


Piła trakowa Wood-MizerJeśli używamy różnych maszyn lub obrabiamy różne rodzaje materiału, warto wybrać dostawcę, który oferuje szeroki zakres narzędzi do cięcia. Możemy dzięki temu stosować w każdym przypadku i na każdej maszynie narzędzia jednego producenta uzyskując pewność stałej i powtarzalnej jakości cięcia na wszystkich urządzeniach i w przypadku każdego materiału. 

Zawsze warto także stawiać na dostawców o wysokiej renomie, którzy mają dużą wiedzę z zakresu obróbki drewna oraz doświadczonych pracowników gotowych doradzić i pomóc nam w wyborze narzędzi najlepiej dostosowanych do naszych potrzeb. Takich właśnie wykwalifikowanych specjalistów znajdziesz w firmie Wood-Mizer. 


 
Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Centrum prasowe Wood-Mizer

W tym miejscu można przeczytać wiele interesujących artykułów o właścicielach traków Wood-Mizer na całym świecie. Historie te przedstawiają sukcesy i ciekawe pomysły na biznes zrealizowane dzięki produktom firmy Wood-Mizer.

Aby uzyskać więcej informacji na temat firmy, produktów lub zamieszczonych artykułów, prosimy o kontakt.